HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: İran’ın Yemen’de barış önünde engel çıkarması iddiası komiktir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Arabistan Dışişleri Bakanının İran’ın Yemen’de barış önünde engel çıkardığı iddialarının komik ve temelsiz olduğunu belirtti.

İran’ın Yemen’e saldırının ilk saatlerinden beri saldırıyı kınayarak savaşın durdurulmasını istediğini ve hala askeri yolun yanlış olduğunu ifade eden Kasımi, bu doğrultuda İran’ın bu ölümcül savaşın durdurulması için hiçbir çabayı esirgemeyeceğini söyledi.

Kasımi, Riyad oturumunda yalan iddiaların tekrarlanması okullar, hastanelerin bombalanması ve masum insanları ablukaya alıp açlığa terk edenlerin sorumluluklarından azaltmayacağını söyledi.

Kasımi, ‘’Yemen’de sorunların çözümü savaşın durdurulması, insani yardımların gönderilmesi ve tüm Yemenli guruplar arasında görüşmelerin başlamasına bağlıdır’’ dedi.

Kasımi bu oturuma katılanlardan hatalarına devam etmeyerek Yemen halkından özür dilemeleri ve savaşın tam durdurulması ve görüşmelerin başlaması için zemin hazırlamalarını istedi.

Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Elcubeyr, Riyad’da düzenlenen Yemen Koalisyon ülkelerin dışişleri ve genelkurmay başkanları toplantısında, İran’ı Husilere silah temin etmekle suçlamıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı