HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: İranlı diplomatın tutuklanması senaryosu, İran ve Avrupa ilişkilerinin bozulması hedefi taşıyor

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İranlı bir diplomatın temelsiz bir senaryo ile kanun dışı bir şekilde bir Avrupa ülkesi tarafından tutuklanmasının, İran ve Avrupa ülkeleri arasında ilişkilerin şimdiki hassas ortamda bozulması amacıyla daha önceden hesaplanmış ve yürürlüğe koyulduğunu söyledi.

Behram Kasımi, dün yaptığı açıklamada, Halkın Münafıkları terör örgütünün İran aleyhinde ve insanlık aleyhindeki hedeflerinde aldıkları yenilgileri ardından siyasi destek kazanmak için şimdi yeni bir senaryoya başvurduklarını, bunun da İran cumhurbaşkanının Avrupa ziyaretini etkilemek ve İran’ın Avrupa kamuoyundaki konumunu bozmak için şimdi hassas bir ortamda yeni bir girişim içinde olduklarını söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, daha önceden belirtildiği gibi İran’ın her zaman dünyanın her yerinde şiddete ve terörizme karşı olduğunu ve kınadığını belirtti.

Behram Kasımi, İranlı yetkililerin, son senaryonun boyutlarını ve daha önceden hazırlanmış bir plan olduğunu anlatmak ve bununla ilgili her türlü belgeleri açıklığa kavuşturmak için bu dosya üzerinde işbirliğine hazır olduğunu bildirdi.

30 haziran tarihinde, İran asıllı Belçikalı bir karı koca, Fransa’da Halkın Münafıkları Örgütü’nün mitingine saldırı amaçları olduğu ithamıyla Belçika polisi tarafından tutuklandı. Sözkonusu karı koca ile irtibatlı olduğu bildirilen ve Avusturya’da ikamet eden bir İranlı diplomat da Alman makamlarınca tutuklandı ve bir diğeri de yine bununla irtibatlı olarak Fransa’da tutuklandı.

Gerçekte, Amerika, siyonist İsrail rejimi ve İngiltere tarafından desteklenen Halkın Münafıkları Terör Örgütü, İran’da en az 17 bin insanın teröründen sorumludur.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.