HaberlerOrtadoğuYemen

Kasımi Suudilerin Yemen halkına yönelik cinayetlerini kınadı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Suudi rejiminin Yemen’in çeşitli bölgelerine yönelik düzenlediği hava saldırılarını kınadı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Suudi rejiminin elebaşını çektiğini koalisyon güçlerinin Yemen’in güneybatı ve güneyine yönelik düzenlediği ve onlarca sivilin ölümü ve yaralanmasına neden olan saldırıları kınadı ve bu vahşi saldırıların derhal durdurulmasını istedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, 1000 günden fazla bir zamandır Yemen’e yönelik devam eden saldırılara işaretle, ”Suudi rejimi, savaş meydanları ve operasyon bölgelerinde ne zaman yenilgi ile yüzyüze gelirse savunmasız insanları, kadınları ve çocukları öldürerek intikam alıyor’ dedi.

Kasımi, Suudi rejiminin Amerikan silahlarıyla masum Yemen halkını öldürmesine rağmen insan haklarını savunduklarını iddia edenlerden ses çıkmamasının ise esef verici olduğunu belirtti.

Suudi rejiminin dün Yemen’in güneybatısında yer alan Taez kentinin bir pazar yerine düzenlediği saldırıda 100’den fazla sivil öldü ve yaralandı. Bu arada Suudi rejimi savaş uçaklarının Yemen’in batısında yer alan el’Hadide eyaletine düzenlediği saldırılarda da içlerinde çocuk ve kadınların da olduğu bir aileden 14 kişi hayatını kaybetti.

Uluslararası insan hakları grupları, Suudi rejimini, hastanelere, pazar yerlerine, meskuni yerlere saldırmakla suçluyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.