HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: Trump ile görüşmek için İran’ın istekte bulunma iddiası gerçek dışıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran tarafından ABD Başkanı Trump ile görüşmek için istekte bulunulmasının doğru olmadığını belirterek, ‘’İran tarafından Trump ile görüşmek için hiçbir zaman istekte bulunulmamıştır’’ dedi.

Kasımi, İRNA’ya yaptığı açıklamada, ABD’nin BM Temsilcisine dayandırılarak yabancı bir haber ajansında çıkan bu iddianın komik ve belirli hedefler doğrultusunda ortaya atılan bir iddia olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kasımi, ‘’Bu söylemler veya yalan haberler medya vasıtası ile psikolojik baskı uygulama yöntemleridir, biz bu yöntemleri çok iyi biliyoruz ve arşivlerimiz bu yalan iddia ve haberlerle doludur’’ dedi.

Kasımi, ‘’Bir kez daha, İran’ın hiçbir zaman Trump ile bir görüşme isteğinde bulunmadığını vurgulamak isterim’’ dedi.

Bilindiği gibi İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, 13 ağustos 2018 tarihinde halka hitaben yaptığı açıklamada, Amerika ile müzakerelere değinmiş ve ”Amerika ile geçmiş tecrübeler ve onlarla müzakerelerin İran milletine yönelik zararları dikkate alınarak, zorla ile müzakere yapılmayacağını’ bildirmişti.

İran cumhurbaşkanı Ruhani de, 15 ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu oturumunda yaptığı açıklamada, Amerikalıların müzakerenin şartlarını ortadan kaldırdıklarını bildirmiş ve Amerika’nın kesinlikle güvenilmez olduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.