FilistinHaberlerOrtadoğu

Kassam Tugayları değil Ramallah yönetimi tasfiye edilecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, Filistinli grupları birleştirmenin veya onları feshetmenin imkânsız olduğunu belirterek, Kassam Tugayları’nı feshetmenin Ramallah yönetimini feshetmekten daha zor olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyde, dün (20 Ekim Salı) Kassam’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Kassam Tugayları’nı veya başka bir direniş grubunu feshetme rüyasının hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya olduğunu belirterek, Mısır’ın sunduğu belgede bu hususta ifade edilen maddenin açıklanmaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Ebu Ubeyde devamla şunları söyledi: “Bu meyanda şunu söyleyebiliriz. Kassam Tugayları’nın veya bir başka direniş grubunun feshedilmesini Ramallah yönetiminin feshedilmesiyle kıyasladığımızda, Ramallah yönetimini feshetmek kesinlikle bunları feshetmekten daha kolaydır diyebiliriz. Meşru silahın tarifi yapılacak olursa, bunun namlusu düşmanın göğsüne doğru uzatılan silah olduğu açıkça görülür. Direnişin gayri meşru bir güç olarak tanımlanması ise asla kabul edilemez.”

Mısır’ın sunduğu son belgeye de değinen Kassam Tugayları sözcüsü şöyle devam etti: “Direniş projesiyle, bunun gerekliliği ve meşruluğu görüşme masalarında veya başka yerlerde pazarlık konusu yapılamaz. Filistin halkının direniş hakkını yok sayan, Filistin halkını boyun eğmeye zorlayan belgeler eksik olmakla birlikte tatbik edilebilir de olamaz.”

Ebu Ubeyde sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgal var oldukça işgale maruz kalan başka kavimler gibi Filistin halkı da direnişini sürdürecektir. Filistin içinde direnişi arkadan vuran bir güruh olmasaydı, zaten böyle bir tartışma da yaşanmazdı.”

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.