Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Kassam Tugayları: Düşman İsrail’e iki çift lafımız var; sabrımızı sınama!

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Filistinli gençlerin Kudüs’te yaktığı kıvılcımın, işgalcilere karşı büyük bir patlamanın fitili olacağını ve işte o zaman savaşın tam ortasında yer alacaklarını bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nde yer alan açıklamada, Kassam Tugayları’nın, Siyonist işgal güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa ve Kudüs halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını yakından takip ettiği belirtildi. 

Siyonistlerin saldırılarına karşı koymak amacıyla Kudüs ve Mescidi Aksa’da nöbet tutan ve direniş gösteren kahraman Filistinlileri selamlayan Kassam Tugayları, “İşgalcilerin yüzüne patlattığınız intifadanızı ve gaspçı yerleşimcilerin önünde kalkan gibi duruşunuzu selamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Mübarek naralarınızın ve destansı direnişinizin yankıları bize kadar ulaştı. Ey kahramanlar bilmelisiniz ki, arkanızda kuvvetli, hazır ve nazır bir direniş var. Size, Aksa’mıza ve mukaddes başkentimize kılıç ve kalkan olacağız. Savaşınız bizim savaşımız, kanlarınız bizim kanımız ve atan kalpleriniz bizim kalbimizdir.” denildi.

Ayrıca açıklamada, “Mescidi Aksa’mızı ve Kudüs’teki halkımızı yalnızlaştırmayı başarabileceğini zanneden düşman İsrail’e iki çift lafımız var; sabrımızı sınama, Kudüs bizimdir yoksa kanlar akar, canlar verilir. Kudüs için masayı herkesin başına yıkar; tüm kağıtları yırtarız.” denilerek işgal rejimi uyarıldı.

Aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimci örgütlerin, Mescidi Aksa’ya baskın düzenleme çağrıları üzerine onlarca Kudüslü direnişçi, Perşembe akşamı saatlerinde Bab el-Amud bölgesine akın etti. Filistinlilerin yerleşimci karşıtı tepkileri ve işgal güçlerinin müdahalesi sonucu ortalık bir anda alev aldı, şiddetli çatışmalar yaşandı.

Mübarek Ramazan ayının onuncu gününün idrak edildiği evvelki gün (22 Nisan Perşembe) akşam Kudüs sokakları, işgal ve Yahudi yerleşimciler karşıtı büyük bir direnişe tanıklık etti. İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün ana kapılarından biri olan Bab El-Amud (Şam Kapısı) meydanı savaş alanına döndü. Irkçı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını protesto eden onlarca Filistinli genç yaralandı. 

Bölgede yaşanan gerilimi yakından takip eden Filistin Kızılayı tarafından konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi çevresindeki işgal güçlerinin sert müdahalesi sonucu yaralanan Filistinli sayısının 105’e yükseldiği, 21’inin tedavi edilmek üzere yakın hastanelere nakledildiği, birinin ise başından vurulduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.