AvrupaHaberler

Katalonya Bağımsızlık Günü kutlamaları seçim mitingine döndü

İspanya Katalonya Özerk Bölgesi’nin Ulusal kutlama günleri seçim mitinglerine denk gelince kutlamalar için yüz binlerce insan sokaklara döküldü

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi ulusal gününü kutlarken, 27 Eylül’de yapılacak erken özerk yönetim seçimiyle ilgili bir anket, bağımsızlık yanlısı partilerin küçük bir farkla çoğunluğu yakalayabileceğini ortaya koydu.

İspanya Başbakanlık kurumuna bağlı olan Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (CIS) bugün yayımladığı ankette, Katalonya’da bağımsızlığı savunan siyasi partilerin alacağı toplam oy oranın yüzde 44 olacağı, bu oranın 135 sandalyeli Katalan parlamentosundaki çoğunluğu kıl payı yakalayacağı belirtildi.

Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo katıldığı bir forumda, konuşmada Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde uluslararası alanda hiçbir destek alamayacağını savundu. “BM Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) uluslararası tanınmışlık anlamında bir oy bile alamazlar” diyen Margallo, Katalonya’nın bağımsızlık girişimlerinde ABD Temsilciler Meclisi’nden yüzde 1.1 oranında bir destek bulmasını, “Katalonya özerk yönetimini tebrik etmek gerekir. Çünkü uluslararası alanda alabilecekleri en büyük başarıyı elde ettiler. En fazla elde edebildikleri bu ve bunu kutlamaları gerek” sözleriyle yorumladı.

31 Aralık 1979 tarihinde Özerklik kazanan İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde her yıl bugün kutlanan ulusal gün (Diada), bu yıl önceki yıllardan farklı bir anlam taşıyor. Bağımsızlık referandumuna dönüştürülmeye çalışılan bölgesel parlamento seçimleri öncesi yapılacak bu gösteriler Katalanların geleceği açısından büyük önem taşıyor. ‘Katalanlar bugün sokağa ne kadar fazla çıkarsa bağımsızlık sevdası o kadar güçlenecek’ yorumları yapılıyor. Barcelona’da yüz binlerce kişinin sokağa çıkması bekleniyor. Yaklaşık 500 bin kişi de ‘yeni bir başlangıcı’ temsil eden beyaz insan mozaiğine katılmak için kayıt yaptırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.