AvrupaHaberler

Katalonya’nın devrilen liderleri Belçika’ya kaçtı

İspanya hükümeti, görevden aldığı Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Charles Puigdemont’un kendi hükümeti üyesi 5 kişiyle birlikte Belçika’ya kaçtığını açıkladı.

İspanya hükümeti, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Charles Puigdemont ve diğer Katalan yetkililerinin, haklarında açılan “isyan ve ayaklanmaya teşvik suçlamaları” sonrası Belçika’ya kaçtıklarını ileri sürdü.

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken dün Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Charles Puigdemont’a sığınma hakkı verebileceklerini açıklamıştı.

Belçika hükümeti göçmenler bakanının, Katolanya özerk yönetim başkanının Belçika’ya sığınma talebinde bulunması durumunda kendisinde sığınma vereceklerini açıklaması ardından firar ettiği bildirilmiştir.

Öte yandan, Reuters’ın yayınladığı bir ankete göre, Katalonya’da yeniden bölgesel bir seçim olması durumunda ayrılıkçı kanat kazanan taraf olacak.

Sigma Dos tarafından 1.000 kişiyle görüşülerek yapılan ve Katalonya’nın bağımsızlığına karşı olan El Mundo gazetesinde yayınlanan ankete göre, bağımsızlık yanlıları yüzde 42.5, bağımsızlık karşıtları ise yüzde 43.4 oy oranına sahip.

Kapalı