HaberlerOrtadoğu

Katar emiri bazı ülkelerden bu ülke başbakanı ile ilişkilerini kesmelerini istedi

Katar emiri bazı ülkelerden bu ülke başbakanı ile ilişkilerini kesmelerini istedi.

Filistin el-Minar internet sitesinin bildirdiğine göre Katar başbakanı Şeyh Hamed bin Casim bin Cabir al-ı Sani’nin Katar emiri Şeyh Hamed bin Halife al-ı Sani’ye karşı başarısız bir darbe girişiminde bulunması ardından Katar’da durum kritik bir hal almış olup Katar emiri Fars körfezi Arap liderlerine çağrıda bulunarak bu ülke başbakanı ile ilişkilerini kesmelerini istemiş bulunmaktadır.

Bu habere göre darbe teşebbüsü haberlerinin yayınlanması ardından katar başbakanı ve dış işleri bakanı Şeyh Hamed bin Casim bin Cabir al-ı Sani’nin çevresi üzerinde çok ağır bir baskı ve kontrol uygulanmış bulunmaktadır.

Katar emirinin, kendi oğlunu kendi yerine geçirme girişimleri ardından bu ülkede kriz oluştuğu ve yoğun bir rekabet baş gösterdiği bildirilmekte.

Siyasi uzmanlar Katar emirinin ölmesi durumunda bu ülkede genç prense karşı kanlı isyanların baş göstereceğini bildirmekteler.

Geçen hafta Salı günü haber kaynakları Katar başbakanı ve dışişleri bakanı Şeyh Hamed bin Casim bin Cabir al-ı Sani tarafından katar emirine karşı başarısız bir darbe gerçekleştirildiğini duyurmuşlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.