AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Katar, Filistin ulusal birliğinden yanadır

Katar Emiri Şeyh Hamad bn. Halife Âli Sâni, Filistin’de bir tarafın diğerine galip gelmesi için Filistin’in içişlerine karışmamak gerektiğini belirterek, ülkesinin Filistin ulusal birliğinden yana olduğunu ve bunun için gayret ettiğini söyledi.

Şura Meclisi’nin 38. açılışına katılan (03 Kasım Salı) ve bir konuşma yapan Katar Emiri şöyle dedi: “Birçok ülkenin Filistin’de yapılan demokratik seçim sonuçlarını kabul etmemesi ve Gazze halkını tercihinden dolayı cezalandırma yoluna gitmesi, işgal altında seçime giden bir halkın demokrasi ve insan haklarından bahseden bu ülkelerin açıklamalarını ve iddialarını havada bıraktı.”

Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yapılanlar karşısında son derece tedirgin olduklarını belirten Katar Emiri, Kudüs halkının yurdundan edilmesini, şehrin Yahudileştirilmek istenmesini, Mescidi Aksa ve diğer mukaddesata tecavüz edilmesini şiddetle kınadığını ifade etti.

Katar Emiri, başta savaştan sonra Şarmu’ş-Şeyh’te bir araya gelen ve Gazze’ye yardım vaadinde bulunan ülkeler olmak üzer bütün dünya ülkelerine seslenerek yapılan vaatlerin bir şey ifade etmediğini, kuşatmanın olduğu gibi sürdüğünü ve verilen sözlerin kâğıt üzerinde kaldığını belirterek, ne semavi dinlerin ne de beşeri hukukun bu kuşatmanın bu şekilde sürmesini onayladığını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.