AfrikaHaberler

Katar fitne yapmadan duramıyor: Sudanlıların yüzde 54’ü ülkelerini terk etmek istiyormuş

Katar merkezli bir araştırma kurumunun yaptığı çalışmaya göre, Sudanlıların yüzde 54’ü ülkeyi terk etmek istiyor.

Doğu Afrika ülkesi olan Sudan’da yaşayanların yüzde 54’ü ülkeyi terk etmek istiyor.

Merkezi Katar’da bulunan Arap Araştırma ve Politik Çalışmalar Merkezi’nin yapmış olduğu çalışma Sudanlıların yarısının ülkeyi terk etmek istediğini ortaya koydu.

Araştırmada ülkeyi terk etmek isteyenlerin yüzde 79’unun hayat koşullarını iyileştirmek istediği belirtilirken, yüzde 5’inin güvenlik, yüzde 4’ün ise siyasi sebeplerle ülkeyi terk etmek istediği belirtildi.

Ankete katılan Sudanlıların yüzde 20’si Suudi Arabistan’da yaşamak istediğini, yüzde 10 Katar, yüzde 8 ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak istediğini söyledi.

12 Arap ülkesinde gerçekleştirilen ankete 21 bin 350 kişi katıldı. Projeninin yürütücüsü konumunda bulunan Muhammed el-Masri, anketin Arap dünyasındaki en geniş çaplı çalışma olduğunu açıkladı.

Sudan’da geçtiğimiz sene 95 bin kişinin ülkeyi terk ettiği belirtilirken, bu rakamın 2008 yılında sadece 10 bin civarında olduğu iddia ediliyor. Analizciler rakamların daha da yüksek olabileceğini ancak ülkeden çıkış yapanların takibinin her zaman mümkün olmadığını belirtiyor.

BM’nin geçtiğimiz günlerde ortaya koyduğu verilerine göre, 2012 yılında yerinden edilen insanların yüzde 55’ini Afganistan, Somali, Irak, Suriye ve Sudan gibi ülkeler oluşturuyor.

Öte yandan ülkedeki çatışmalar birçok insanın evinden olmasına ve kamplara sığınmasını sebep oluyor. İnsani Yardım Vakfı’nın verilerine göre, Sudan’ın Güney Darfur bölgesindeki üç kampa bu yıl içinde yaklaşık 68 bin yeni sığınmacı aile geldi. Kamplara sığınan Sudanlılar, insanlık dışı şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.