HaberlerİranOrtadoğu

Katar, İran ile ilişkileri geliştirmek istiyor

İran İslam Cumhuriyeti ile savunma ilşkilerini geliştirmek istediklerini vurgulayan Katar Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı, Katar Emiri ve Hükümeti İran’la ilişkilerini tüm sahalarda geliştirilmesine yana olduklarını ilan etti.

Bir heyetin başkanlığında Tahran’a gelen Katar Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamd bin Ali el Atiye, İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’nda Savunma Bakanı Tuğgeneral Mustafa Muhammed Neccar’la bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

İki ülke arasındaki tarihi, kültürel, politika ve sosyal ilişkişlerine bu görüşmede değinen Tuğgeneral Neccar, İran ve Katar arasındaki savunma ilişklerin bölgedeki savunma işbirliğin geliştirilmesi için önemli bir olgu oluşturabildiğini ifade etti.

Fars Körfezi, Hürmüz Boğazı ve bu bölgeden geçen enerji güvenliği ve istikrarın sağlanmasında İran kendini yükümlü gördüğünü belirten Neccar, İran’ın savunma gücü bu stratejik güzergahın huzurunu ve istikrarını temin etmekte görevli olduğunu vurguladı.

Fars Körfezi ülkeleri ile savunma işbirliğine İran hazır olduğunu açıklayan İran Savunma Bakanı, Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmesine işaretle, “Bölge güvenliği, bölge ülkeleri tarafından sağlanmalı”dedi.

Katar Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamd bin Ali el Atiye ise bu görüşmede İran ile savunma ilişkilerinin geliştirmesine vurgu yaparak, Katar Emiri ve hükümeti İran’la tüm sahalarda ilişkilerin geliştirilmesine yana olduklarını ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.