AfrikaHaberler

Katar, Mısır’a söz verdiği ödemeleri gerçekleştirmiyor

Mısır Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, Katar yetkililerinin telefonlara cevap vermediğini kredi geri ödemelerinde gecikmeler yaşanacağını söyledi

Mısır Maliye Bakanlığı yetkilileri, Katarlı yetkililerin telefonlarına ve elektronik postalarına cevap vermediklerini belirtti.

Bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, “3 Temmuz’dan bu yana Katarlı yetkililerle görüşemiyoruz. Katar’ın ağustos ayı başında 2 milyar doları, eylül ve takip eden aylar içinde de geri kalan kredi miktarını ödemesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Yetkili, Katar’ın Mısır’a ödemeyi kısa sürede yapacağına inandıklarını söyledi.

Bir başka bakanlık yetkilisi de “Mısır’da yönetiminin oturması ve istikrarın sağlaması için Katar devletinin kendisini garantiye almak istemesi gayet doğal. Bundan dolayı da ödemelerde biraz gecikme olabilir” dedi.

KATAR 8 MİLYARLIK KREDİNİN DEVAMINI MISIR’A ÖDEYECEK Mİ?

Ordu tarafından görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zamanında Katar, Mısır’a en fazla dış yardımı yapan ülkelerin başında geliyordu. Geçen yıl Katar, Mısır’a 5,5 milyar doları kredi, kalanı tahvil olmak üzere 8 milyar dolarlık kredi vermeyi taahhüt etti.

Katar’ın şimdiye kadar Mısır Merkez Bankasına 3,5 milyar dolar ödeme yaptığı kaydediliyor.

Mısır Merkez Bankasının bilgilerine göre ülkenin dış borcu 44 milyar dolara yükseldi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.