FilistinHaberlerOrtadoğu

Katar, Mısır’dan esir takası anlaşması arabulucuğunu istedi

Katar Üniversitesi siyasi bilimler profesörlerinden Dr. Muhammed El-Misfir, Kahire’nin esir takası müzakerelerinden elini çekmesi halinde Katar’ın Siyonist işgal devleti ile İslami Direniş Hareketi (Hamas) arasındaki pazarlığı sonlandırabileceğini söyledi.

El-Misfir, bugün (12 Ağustos Perşembe) basında yer alan açıklamalarında Hüsnü Mübarek başkanlığındaki Mısır yönetiminin Filistin ile ilgili hiçbir sorunu başka bir ülkeye ve özellikle Katar’a bırakmayacağını ifade ederek şöyle dedi: “Filistin dosyası Mısır için köle ticareti gibi. Hüsnü Mübarek başkanlığındaki Mısır rejimi, bu dosyadan hiçbir tarafın, özellikle de Katar’ın lehine vazgeçmez.”

Mısır yönetiminin esirler dosyasıyla ilgilenmek isteyen Filistinli grupları ve ülkeleri veto ettiğini söyleyen El-Misfir, Mısırlıların Katar’ın bu sorunu kolayca çözebileceğine inandıklarını, çünkü Katar’ın “İsrail”in lehine Filistinli gruplara dayatacak bir gündemi olmadığını belirtti.

Katarlı bilim adamı, Gazze’ye açılacak yeni bir kanlı savaş pahasına da olsa Mısır’ın bu dosyayı elinde bulundurmaktan vazgeçmeyeceğini ifade etti.

Mısır rejimini Filistin dosyasını Siyonist işgalci lehine kullanılan pazarlık kartı gibi görmekle suçlayan El-Misfir, “Hüsnü Mübarek’in Mısır’ı, Filistin konusunda Gazze’den Şarm Eş-Şeyh’e kadar “İsrail”in güney cephesindeki güvenlik subayı gibi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.