AfrikaArabistanHaberlerOrtadoğu

Katar, Mısırla İlişkilerinin Bozulmasında Suudi Arabistan Etkisinin Olduğunu Duyurdu

Katar ve Mısır arasında bir süredir devam eden gerilimin ardından açıklama yapan Katar Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ı suçladı.

Katar’da katıldığı televizyon programında konuşan Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ülkesinin Mısır’la olan geriliminin arka planını anlattı.

Mısır’ın Arap ülkeleri arasındaki merkezi rolünü takdir ettiklerini ve Arap ülkelerinin lideri olduğunu belirten Al Sani, Mısır halkının tercihlerine saygı duyduklarını belirtti.

2013 yılında Cumhurbaşkanı Mursi’nin darbeyle indirilmesinin ardından Sisi yönetimiyle sorunlar yaşadıklarını açıklayan Al Sani, “Mısır’la çözmeye çalıştığımız ilk problem buydu ancak başarılı olamadık” dedi.

Katar Emiri El Sani ve Mısır’ın darbeci generali Sisi’nin Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın önderliğinde toplandıklarını belirten Dışişleri Bakanı, Muhammed bin Selman’ın arabuluculuk rolünü kabul ettiklerini ve üç ülkenin dışişleri bakanlarının Suudi Arabistan önderliğinde ikinci bir toplantı yapmaları kararı aldıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.