HaberlerOrtadoğu

Katar’ın yabancı işçilerin haklarını ihlal etmesi tepki topluyor

Katar emirliği ve hanedan yönetiminin yabancı işçilere karşı uyguladığı insanlık dışı çalışma şartları uluslar arası kuruluşlarla Af örgütü ve uluslar arası çalışma örgütü İLO’nun itirazlara sebep olmaktadır.

Katar aslında Amerika başta olmak üzere batılı şirketlerin sultası ve Amerika’nın askeri üssünün denetimi altındadır. Katar Suriye gibi İslam ülkelerine müdahale edip teröristleri ve Özgür Suriye ordusu gibi paralı askerleri ve milis katiller sürüsünü destekler ve yıkılıp yakılmasına sebep olurken kendi yönetimini ayakta tutmak için batılı bankalarda 300 milyar doları aşkın nakit para hesabı bulunuyor.

Batılı güçlerin hizmetinde olan Katar’da yabancı işçiler de köle gibi çalıştırılmakta ve sömürülmektedirler. Nitekim Katar’a çalışmak için giden yabancı işçilere, bir Katar vatandaşı veya şirketinin “kefil” olması gerekiyor. Kefalet olarak adlandırılan bu sistemde işçiler, sponsorluklarının iptal edilmesi halinde iş değiştiremeden sınır dışı ediliyor ve ücretleri bile ödenmiyor. Yabancı İşçilerin, araba ve araç alma, ev kiralama, ülke dışına çıkma gibi birçok işlemde kefillerinden izin almaları gerekiyor. Uluslararası kurumlar, mevcut çalışma yasasının zorla çalıştırmaya neden olduğu ve seyahat hakkını ihlal ettiği eleştirisini yapıyor.

Bu hak ihlallerden biri de düşük maaşla çalışan işçilerin pasaportlarının ellerinden alınarak zorla çalıştırılmasıdır. Katar İş Kanunu’na göre, çalışanların iş değiştirebilmesi için kefillerinden “sakıncası yoktur” evrakı alması gerekiyor. Kefiller bu evrakı vermediği takdirde, yabancı işçiler sınır dışı edilebiliyor ve iki yıl içinde Katar’a çalışmak için geri gelemiyor. Mevcut sistemde, Katar’da çalışan yabancı kişilerin finansal yükümlülüklerini kefilleri üstleniyor. Örneğin, yabancı bir işçi, Katar’da bankadan kredi çekerken, otomobil satın alırken sponsorundan izin alması şart aranıyor.

Uluslararası raportörler ve insan hakları örgütleri; “inşaat işçilerinin izbe yerlerde sağlıksız koşullarda yaşatıldıklarını, yetersiz iş güvenliği koşullarında çalıştıklarını ve iş güvenliğinin sağlanması” için çalışmaların başlatılması gerektiğini vurguluyorlar. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 80’ini yabancı çalışanların oluşturduğu Katar’da sendikalara izin verilmiyor. Uluslar arası Af örgütüyle İLO ve diğer uluslar arası kuruluşlar; Katar’ın özellikle FIFA 2022 Dünya Kupası ev sahipliği için yapılan stadyumlarda çalıştırdığı işçilerin yaşam, çalışma koşulları ve iş güvenliğiyle ilgili endişe duymaktadırlar. Birçok uluslararası insan hakları ve işçi sendikaları, Katar’a sponsorluk sisteminde değişikliklere gidip yabancı işçilerinin haklarını geliştirmesi konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Uluslararası Af Örgütü’nün geçtiğimiz günlerde, Katar hakkında ev işçisi olarak çalışan kadınların maruz kaldığı insan hakkı ihlalleri üzerine bir rapor yayınladı. “Göçmen ev hizmetlilerinin istismarı” isimli 63 sayfalık raporu uyarınca; Katar’da dadı, hizmetçi veya yardımcı olarak çalışan göçmen kadınların insan hakları ihlal ediliyor. Katar’daki yabancı işçi Kadınlara yerel ve yabancı işverenleri tarafından psikolojik, fiziksel ve hatta cinsel saldırı ve tacizler yapılıyor.

Filipinli, Endonezyalı, Sri Lanka, Nepal, Hindistan, ve artarak Doğu Afrika ve Doğu Avrupa’dan kadın işçiler ev hizmetlileri, makul iş tanımı ve aylık ortalama 350-400 dolar maaşın bulunduğu sözleşmeyle çalıştırılıyorlar. Yoksul ülkelerden gelen ev hizmetlisi işçilerin, ülkeden çıkış, iş değiştirme ve birçok haklarının sponsorlarının elinde olduğu “Kefalet” sistemi altında işe alındığı, ancak sosyal güvenlik yasası altında korunmadığı için işverenleri hakkında mahkemelerde dava açamıyorlar. Bu nedenle her türlü hak ihlalleri ve suistimallere maruz kalıyorlar.

Çok sayıda kadın ve erkek işçi şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybediyorlar. İster kadın ve ister erkek işçilere uygulanan tacizler; “uzun çalışma saatleri, şiddet, maaşın ödenmemesi veya eksik ödenmesi, pasaportlarına el koyma, dolaşmalarının sınırlandırılması ve sözlü hakaret” gibi ihlallerdir. “Ev işçileri cinsel istismarı veya tecavüzü, travma sonrası şok, utanç, olayı açığa çıkarmanın sonuçları veya evde tutsak bırakılmaları sonucu Katarlı yetkililere başvuramıyor veya hırsızlık ve diğer suçlamalara maruz kalıp hapsediliyorlar.

Katar’da cinsel istismara uğrayan kadınların çoğunun “yasadışı ilişki” suçlamasıyla cezalandırılma korkusuyla yetkililere başvuramamaktadırlar. Uluslar arası kuruluşlarla çeşitli ülkelerin elçiliklerinin girişimi sonucu Katar yönetimi Mayıs 2014de (kefalet) sistemini kaldırmak yeni çalışma yasa tasarısını açıkladı. Yeni yasa tasarısı ise çalışan ve işveren arasındaki yükümlülüklerde iş sözleşmesinin bağlayıcı olmasını öngörüyor. Fakat bu yeni yasa yürürlüğe konulmadı. Katar bu gerici ve Köleci devlet düzenine rağmen Suriye’ye demokrasi ve özgürlük getirmek için çalıştığını iddia eden Suriye dostları çekirdek gurubuna üye olarak selefi ve selefi Vahhabi tekfirci teröristleri ve özgür Suriye ordusuyla Suriye ulusal konseyine milyonlarca dolar tutarında maaş bağlayıp silah ve askeri teçhizatla desteklemektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı