HaberlerİranOrtadoğu

Katarlı uçaklar İran hava sahasını kullanacak

İran Havalimanları Şirketi’nden bir sorumlu, Katarlı havayolu şirketlerin son durumunu değerlendirerek, “Dün sabah saatlerinde Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve BAE, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesiyle birlikte deniz ve hava sınırlarını da kapattılar ve bu ülkenin tüm havayolu şirketlerine de kısıtlamalar geldi. Bu karar bugünden itibaren uygulanacak” dedi.

Bu durumda Katarlı uçakların sadece İran semalarından uçuş yapabilecekleini kaydeden İranlı yetkili açıklamasına şöyle devam etti: “Katarlı havayolu şirketlerin en yoğun seferleri Kuzey Afrika ile Güney Avrupa’ya gerçekleşiyor. Krizden önce Katarlı uçaklar ilk önce Suudi Arabistan hava sahasına ardından da Mısır’a giriyordu. Şimdiki durumda bu uçaklar Kuzey Afrika’ya ulaşabilmek için İran, Irak ve Ürdün üzerinden uçuş yapmak zorundadır. Öte yandan Orta ve Kuzey Avrupa ile Kuzey Atlantik’e de İran ve Türkiye hava sahasını kullanabililer”.

İran Havacılık Kurumu Sözcüsü Rıza Caferzade de bu bağlamda, yakında bu kurumun onayı ile Katarlı havayolu şirketlerine ait uçakların İran üzerinden uçuş yapabileceklerini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.