BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Katı yakıt üretim hattı hizmete girdi

Kutsal savunma haftası etkinlikleri çerçevesinde İran’ın yeni savunma bakanı Vahidi’nin katıldığı bir törende üç önemli savunma projesi hizmete açıldı.

İran’da Saddam’ın Baas rejiminin dayattığı 8 yıllık savaş dolaysıyla kutsal savunma haftası olarak anılan etkinliklerin çerçevesinde savunma bakanı general Vahidi’nin katıldığı törende savunma sanayisinde üç önemli proje hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan savunma bakanı general Vahidi, ilk kez İran’da üretimine geçilen yuvarlak barut üretiminin yıllık 1200 ton kapasite ile gerçekleşmesinin silahlı kuvvetlerin savunma gücüne büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

General Vahili ayrıca alminyum pudrasının üretiminin de silahlı kuvvetlerinin stratejik bir ihtiyacını karşılayacağını ve dışarıdan tamamen bağımsız hale getireceğini kaydetti.

Savunma bakanı Vahidi bu maddenin füzelerin katı yakıtı ve savaş başlıklarının üretiminin dışında sivil alanlarda da kullanıldığını belirtti.

General Vahidi’nin açılışını yaptığı bir başka proje de yüksek yoğunluktaki Nitro Guandin üretim hattıydı. Bu maddenin de barut üretiminde kullanıldığı ve savunma sanayisini bu maddenin ithal edilmesinden bağımsız hale getirdiği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.