İslami Davet

Katil Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik saldırıları devam ediyor

26 Eylül 2017 14:35

Myanmar ordusunun, 5 Eylül’den bu yana operasyon yapmadığı iddialarına rağmen Arakanlı Müslümanlara saldırıların devam ettiği bildirildi.

Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanlar, Myanmar’da ordu ve fanatik Budistlerin sivillere yönelik zulümlerinin devam ettiğini anlattı.

Bangladeş basınındaki habere göre, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii’nin 19 Eylül’deki açıklamasında, 5 Eylül’den bu yana Arakan’da operasyon düzenlenmediği yönündeki iddialarının aksine Arakanlı Müslümanlar, Myanmar’da zulmün sürdüğünü ifade ediyor.

Bangladeş’in Arakan sınırındaki Shah Porir Dwip kıyısına cumartesi günü ulaşan Arakanlı Müslüman Ümmü Gülsüm, şunları dile getirdi:

“Ordu, kocamı geçen hafta çarşamba günü öldürdü. Çocuklarımı yanıma alıp dağlık alana saklandım. İki gün boyunca sadece su içerek yaşadık. Olayların cuma günü sakinleşir gibi olması üzerine dağlık alandan evimize dönmeye karar verdik ancak ordu cumartesi günü tekrar geldi ve tüm köyümüzü yerle bir etti. 4 çocuğumu Kutupalong kampına gönderdim. Şimdi burada (Shah Porir Dwip) akrabalarımın gelmesini bekliyorum.”

Naf Nehri kıyısında Myanmar’a birkaç kilometre uzaklıktaki Shah Porir Dwip’de yaşayan Nur Beşar da “Myanmar ordusu, pazar günü öğleden sonra Arakanlı Müslümanların evlerini ateşe verdi ve birçok sivili vurarak öldürdü. Ayrıca nehrin Myanmar tarafındaki bir kurtarma botunu da batırmışlar.” ifadelerini kullandı.

Beşar, Arakanlı Müslümanların gün boyunca dağlık alanlarda saklandığını, gece saatlerinde de Bangladeş’e geçtiğini kaydetti.

Katil Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik saldırıları devam ediyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık