HaberlerİranOrtadoğu

Katiller en sert biçimde cezalandırılacak

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın hiç kimseye sınırlarını ihlal etmeye izin vermeyeceğini vurgulayarak canilere, hainlere ve işbirlikçilere verilecek cevabın çok sert ve vurucu olacağını kaydetti.

Bugün yerli ve yabancı basın mensupları ile basın toplantısı düzenleyen dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki önemli açıklamalarda bulundu.

İran’ın doğu ve güney doğu bölgeslerinde ve Pakistan sınırı boyunca son zamanlarda yaşanan bazı olayların dış kaynaklı olduğunu kaydeden Mutteki, bugün Pakistan dışişleri bakanı ile bu konu hakkında telefon görüşmesi yapacağını belirtti.

Sistan Bulucistan eyaletinde yaşanan kanlı terör saldırısına da değinen Mutteki, bu tür fitnelerin yok edilmesi ve İran milletine özellikle ülkenin doğusunda uzatılan ellerin kesilmesi gerektiğini, canilerin ve hainlerin ve işbirlikçilerin en ağır şekilde cezalandırılacağını vurguladı.

Türkiye başbakanı Erdoğan’ın Tahran ziyareti ile ilgili bir soruya da Mutteki, bu ziyaretin ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleşeceği ve gündeminde nükleer mesele hakkında arabuluculuk yapmak gibi konuların yer almadığı şeklinde karşılık verdi.

İran’a askeri saldırı ihtimali hakkında da Mutteki, bu konunun artık bayatladığını belirterek savaş havarilerinin bugün bölgede bataklığa saplanarak aciz duruma düştüğünü ve yenilgilerinin sesi sadece bölgede değil, kendi ükelerinde de yankılanmaya başladığını, İran milletinin kendi çıkar ve emellerini savunmak için bir an bile gafil kalmayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (38) içerik yüklenmiştir.