AsyaHaberler

Kazakistan ve Türkmenistan ticaret hacmini artırıyor

Kazakistan ile Türkmenistan arasında 345 milyon dolar olan ticaret hacminin yeni demiryolu hattı ile artacağını açıklandı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan temasları kapsamında mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile görüştü. Liderler, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırma kararı alındı.

İki günlük resmi ziyaret için başkent Astana’ya gelen Gurbanguli Berdimuhamedov Akorda Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının çalınmasından sonra konuk devlet başkanı ve Nazarbayev baş başa görüştü.

Heyetlerarası toplantı sonrasında iki ülke arasında dışişleri, bilim akademisi ve demiryolları alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Berdimuhamedov’un Kazakistan’a yaptığı ziyareti önemsediklerini söyledi. Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini kaydeden Nazarbayev, Türkmenistan’ı stratejik ortak olarak gördüklerini söyledi. Ticaret hacmini artırmak maksadıyla bir dizi ortak proje üzerinde anlaştıklarını ve gelecek adına da bir dizi işbirliği anlaşması imzalandığını kaydeden Nazarbayev halihazırda 345 milyon dolar olan ticaret hacminin yarın açılışı yapılacak yeni demiryolu hattı ile daha da artacağını vurguladı. Nazarbayev, Türkmenistan-Kazakistan-Çin gaz boru hattından Çin’e gönderilen 40 milyar metreküp gazın gelecekte 65 milyar metrekübe çıkarılması konusunda Türkmen mevkidaşı ile anlaştıklarını belirtti.

Yarın konuk devlet başkanı ile tarihi bir açılışa katılacaklarını kaydeden Nazarbayev, ‘Uzen-Etrek-Korgan’ demi yolu hattı sayesinde İran üzerinden Basra Körfezi ve Rusya üzerinden de Avrupa’ya açılma imkanı doğduğunu dile getirdi.

Konuk devlet başkanı Berdimuhamedov ise kardeş ve dost Kazakistan’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkmenistan’ın uluslararası ve bölgesel konularda Kazakistan ile ortak hareket ettiğini kaydeden Berdimuhamedov, ziyaretinin temel amacının Kazakistan ile ilişkilerin daha da güçlendirmek olduğunu vurguladı. Kazakistan’ın bölgede Türkmenistan’ın en öncelikli ortaklarından biri olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, görüşmelerde Orta Asya ve Hazar Bölgesi’nde istikrar ve güvenin sağlanması ve bölge vizyonunun artırılması, Afganistan ve Aral meselelerini ele aldıklarını kaydetti.

Yarın Nazarbayev ve Berdimuhamedov’un katılımıyla iki ülkeyi birbirine bağlayan Uzen-Etrek-Korgan (Kuzey-Güney) Demiryolu hattının açılışı gerçekleştirilecek. Kazakistan’ın Türkmenistan ve İran ile ortaklaşa inşa ettiği bu demiryolu hattı, bölge ülkeleri açısından ekonominin canlanması ve yeni pazarlar oluşturma açısından önem taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.