AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Kazakistan,Türkmenistan ve İran demiryollarının kalkınmasına öncelik verilecek

Kazakistan dışişleri bakanı, Astana’da Hindistanlı mevkidaşıyla görüşmesinde, iki ülkenin, ”Kazakistan- Türkmenistan-İran Demiryolu Hattı”nın tamamlanması için işbirliği gereğine vurgu yaptılar.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Gayret Abdurrahmanov, Hindistan ile Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu potansiyelinin kullanılması dahil, ulaştırma ve lojistik alanında iş birliğini genişletmeye çalıştıklarını bildirdi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’ya resmi ziyaret için giden Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Kazak mevkidaşı Abdurrahmanov ile görüştü. Bölgesel ve uluslararası gündemin güncel konularının ele alındığı görüşmenin ardından bakanlar, ortak basın açıklaması yaptı.

Abdurrahmanov, iki ülke arasında hiçbir siyasi görüş farklılığının olmadığını, uluslararası konularda tutumlarının yakın olduğunu belirtti.Görüşmede ticari ve ekonomik etkileşim konularını ele aldıklarını ifade eden Abdurrahmanov, “Geçen yıl ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaştı. Bu göstergenin artırılması için aktif bir şekilde çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi. Abdurrahmanov, “Ülkelerimiz, İran limanları aracılığıyla Hint Okyanusu’na erişimi olan Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu potansiyelinin kullanılması dahil, ulaştırma ve lojistik alanında iş birliğini genişletmek için çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Hindistan dışişleri bakanı da iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi ve kültürel bağların sağlam temeli üzerine kurulduğunu söyleyerek, “Hindistan ile Kazakistan, çeşitli alanlarda ikili ve çok taraflı iş birliği geliştirmiş ve 2009’dan beri stratejik ortaklardır.” dedi.

Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının yapımına 2014’de başlanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.