DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Kazım Garibabadi: OPEC siyasileşmemeli

İran’ın Viyana’daki uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcisi ve büyükelçisi Kazım Garibabadi, bazı ülkelerin petrol ihraç eden ülkeler örgütü OPEC’i, siyasi amaçları için kullandığını belirterek, bu örgütün siyasileştirilmemesi gerektiğini söyledi.

IRNA’nın bildirdiğine göre, Viyana’da OPEC Genel Sekreteri Muhammed Sanusi Barkindo ile görüşmesinde petrol piyasasının durumuna temas eden Kazım Garibabadi, uluslararası ilişkiler ve enerji piyasasındaki mevcut türbülansın sağlanmasında OPEC’in rolünün önemli olduğunu söyledi. Örgütün, bağımsızlığını koruyarak, politik olmayan bir kurum olarak kalmaya devam etmek için çaba göstermesi ve bazı üye devletlerin OPEC’i siyasi niyetlerini sürdürme konusunda kullanmalarına izin vermemesi gerektiğini belirtti.

İran’ın daimi temsilcisi ve büyükelçi, ABD’nin İran’a yönelik tek yanlı yaptırımlarının kanunsuz olduğunu da belirterek, hiçbir ülkenin diğer üye devletlerin ithal veya ihraç kotalarına şart koyamayacağını söyledi.

OPEC genel sekreteri de, OPEC’in ana kurucularından biri olan İran’ın OPEC’in organizasyonda önemli kararların alınmasında ve yönetilmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

OPEC ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki iyi ilişkilerin olduğunu belirten Barkindo, OPEC’in bağımsızlığını korumanın özel bir önem taşıdığını ve örgütün her zaman bağımsız, teknik ve politik olmayan bir organizasyon olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.