HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Kazımi’nin Tahran ziyaretinin önemi

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımı 12 Eylül’de Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İslami Şura Meclis Başkanı ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ile görüştü.

El Kazımi’nin Tahran ziyareti birkaç açıdan önemlidir.
Birincisi, İran’da Seyyid İbrahim Reisi başkanlığında 13. hükümetin faaliyete başlamasından sonra Tahran’a ziyarette bulunan üst düzey ilk yetkili olmasıdır. Bu ziyaret, Kazımi ve yönetiminin İran ile ilişkilere büyük önem verdiğini gösteriyor. Bu doğrultuda Kazımi, Cumhurbaşkanı Reisi ile yaptığı görüşme sonrasındaki açıklamasında, Irak’ın İran İslam Cumhuriyeti’nin, ilişkilerin gelişmesi ve muhtelif konularda diyalog için tüm çabalarını desteklediğini kaydetti.
İkincisi, Irak ve İran, ikili ilişkileri geliştirmek için ortak çıkarlara sahipler. Irak ekonomi ve güvenlik alanlarında İran ile münasebetlerini güçlendirmek istiyor. 2014-2017 yıllarına göre Irak’ta güvenlik olayları kıyas edilmeyecek kadar azalsa da hala İran’ın güvenlik alanında yardımına ihtiyaç duymakta. 
Ekonomik olarak da Irak’ın alt yapısına yatırımına ilaveten bu ülke, İran elektrik ve doğalgazına ihtiyaç duymakta. Son dönmede bilindiği gibi, Irak’ın İran’a olan barçalarını ödemediği için bu ülkeye doğalgaz ihracatı azalmıştır. Kazımi’nin İran ziyaretinde ele aldığı önemli konulardan birinin da aynı mesele olduğu ifade ediliyor. İran İslam Cumhuriyeti bununla birlikte Irak ile ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirmeye olumlu bakıyor ve hatta ikili ticaret hacmini yıllık bazında 13 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseltmeye çalışmakta.
İran ile Irak ekonomik ilişkileri güçlendirmek için demiryolu koridoru üzerine odaklanmıştır ve enerji ile ilgili konuların yanısıra, Şelemçe demiryolunun Basra’ya ve iki ülkenin demiryollarının birbirine bağlanması bu ziyarette önemle ele alındı.
İran ile Irak bu konulara ilaveten, mezhebi alanda da işbirliği içindeler. Bu doğrultuda, Erbain konusu ve İranlı ziyaretçilerin sayısının arttırılması, İran ile Irak yetkililerince Kazımi’nin Tahran ziyaretinde görüşüldü.
Irak son sıralarda Bağdat’ta İran İslam Cumhuriyeti başta olmak üzere 9 ülkenin katılımıyla Irak’a Destek isimli bir konferansa evsahipliği yaptı. Irak bölgesel anlaşmazlıklar ve gerilimlerin azaltılmasına vurgu yapmakta ve bölgede arabulucu rolü ifa etmeye çalışmakta. Bu doğrultuda İran’ın eski Ürdün Büyükelçisi Ahmed Destmalçiyan yaptığı değerlendirmede, Irak Başbakanı’nın Tahran ziyaretinin Bağdat toplantısı doğrultusunda olduğuna inanıyor. Irak Başbakanı, bölge ülkeleri arasında anlaşmazlıkları azaltmayı düşünüyor ve İran da bu konuyu memnuniyetle karşılamakta.
Kazımi’nin Tahran ziyaretinde Suudi Arabistan tarafından mesaj taşıdığı da ifade edilebilir. Son sıralarda Arabistan İçişleri Bakanı Irak’a gerçekleştirdiği ziyarette bu ülkenin yetkilileriyle görüştü. Irak şimdiye kadar İran ile Suudi Arabistan arasında birkaç tur görüşmelere evsahipliği yapmıştır. Bu doğrultuda Kazımi’ye yakın bir kaynak, başbakanın Tahran ziyaretinde İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüşmesinde Tahran ile Riyad münasebetlerini ele alacağını söylemişti.
Dördüncüsü ise, ikili ilişkilerinde ABD konusudur, bu konu her daim iki ülke yetkililerince gerçekleşen görüşmelerde ele alınmıştır. Bir yandan Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmesi önemlidir, el Kazımi Tahran ziyaretinde 2021 yılının sonuna kadar Irak’tan çekilmesi kararlaştırılan Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmesi hakkında bir rapor sundu. Diğer yandan el Kazımi her daim İran ile Amerika arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor bu nedenle Tahran ziyaretinde aynı konu ele alınmış olabilir./

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.