EyyamullahFilistinHaberlerOrtadoğu

Kefer Kasım katliamı lanetle anıldı

Bugün sabah (29 Ekim Perşembe) Kefer Kasım’da toplanan yüzlerce Filistinli, Siyonist işgal ordusunun 1956 yılında köyde işlediği katliamı protesto etti.

Birçok Filistinli liderin de katıldığı kalabalık, köydeki Ebu Bekir Es-Sıddik meydanından katliam kurbanlarının anısına yapılan anıtın önüne yürüdü. Burada Kefer Kasım yerel meclis başkanıyla öğrenci birliği başkanı ve bir şehit torununun yaptığı konuşmaların ardından kalabalık şehitler mezarlığına doğru yürüyüşüne devam etti.

Katliamın 53. yıldönümünde yapılan gösteriye 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından birçok Arap siyasi liderinin yanı sıra Demokratik Ulusal Birliği Genel Sekreteri İvad Abdülfettah, işgal yönetimi parlamentosu Knesset üyesi Cemal Zehalika ve Hanin Za’bi, Rum Ortodoks Kilisesi Matranı Atallah Hanna da katıldı.

Kefer Kasım katliamının anıldığı şu günlerde Siyonist işgalciler Kudüs ve diğer Filistin topraklarında Filistin halkına karşı barbar saldırılarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

Siyonist işgal kaynakları geçen yıl işgal yönetiminin Kefer Kasım ile ilgili bir niyetini daha ortaya koydular. Siyonist kaynaklara göre, işgal yönetimi bölgeyi Filistinlilerden tamamıyla temizlemek için sadece Kefer Kasım’ı değil, güney üçgeninde bulunan köylerden çoğunu boşaltmak istiyor.

İsrail, Fransa ve İngiltere’nin işbirliği yaparak Mısır’a ortak saldırıda bulunmalarıyla başlayan 1956 Süveyş Savaşı’nın hemen başlangıcında 28 Ekim 1956 akşamı gerçekleştirilen bu katliamda bir köyün ahalisi çocuklarıyla birlikte tamamen yok edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.