BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Kekelemeye İranlı bilimadamlarından kesin çözüm

Psikoloji doktorası ve ‘Kekelemeyi Kesin Tedavi Etme Yöntemi’ programının sorumlusu Dr. Muhammed İhsan Takizade “Bu tedavi yöntemi bir bilimsel, araştırmaya dayalı ve akademik yöntem olarak 10 yılın ardından başarılı sonuca ulaşabildi” dedi.

Kekelemenin zihinsel simülasyon ve imgeleme yoluyla kesin bir şekilde tedavi edildiğini belirten Dr. Takizade “Geçen yıldan itibaren icat ettiğimiz yöntem sayesinde, kekeleme sorunu yaşayan 3 yaş üzeri 50’den fazla kişiyi tedavi ettik” diye konuştu.

Bu yöntemin dünyada ilk kez uygulandığını ve Amerika ile Avrupa’da da yapılabileceğini söyleyen İranlı bilimadamı “Önceki yöntemler bu hastalığın tamamen ve kesin bir şekilde giderilmesinde başarılı bir performans gösteremedi ancak bizim tedavi yöntemimiz hayata geçtiği zaman, kekeleme tamamiyle yok oluyor ve bu da bireyin hayatının sonuna kadar kekelemeye yeniden kapılmayacağı anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Kekeleme, kişilerin istem dışı olarak kelime veya sesleri tekrar ettikleri, uzattıkları, tamamlamadıkları veya atladıkları bir konuşma sorunudur. Sorun hafif ile çok ciddi boyut arasında değişiklik gösterebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.