AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Kemal Harrazi: Avrupa İran’ın hakları için güvence vermeli

İran İslam Cumhuriyeti Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, Avrupa’nın uygun bir paket sunarak İran’ın Bercam nükleer anlaşmasındaki haklarını güvence altına almasını umduklarını açıkladı.

Çin’de temaslarını sürdüren Harrazi Cumartesi günü Şanghay kentinde Şanghay Uluslararası Etüt Merkezi Başkanı Yang Zhiyamin ile görüştü.

Görüşmede Amerika Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra bu anlaşmanın devam etmesine değinen Harrazi, şimdiye kadar Avrupalı yetkililerle çok kez görüştüklerini, anlaşma ancak İran İslam Cumhuriyeti’nin hakları güvence altına alındığı takdirde devam edeceğini kaydetti.

Harrazi, bu süreçte İran’ın Çin ve Rusya ile ilişkileri de özel önem arzettiğini, Amerika Bercam’dan çekildikten sonra ortaya çıkan sorunların çözümü için müzakerelerin devam etmesi ile birlikte çözüm yolları da üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Çinli yetkili Yang Zhiyamin de İran ve Çin stratejik hedeflerini tanımaları ve birbirinin deneyimlerinden de yararlanmaları gerektiğini belirtti.

Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, Şanghay Uluslararası Etüt Merkezi Başkanı Yang Zhiyamin ile görüşmesinde ayrıca terör ve güvenlik konularını da ele aldı

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.