HaberlerİranOrtadoğu

Kemal Harrazi: Bölgedeki devletlerle diyaloga hazırız

İran Dış İlişkiler Stratejik Konsey Başkanı Kemal Harazi, Tahran’da düzenlenen “Güvenlik Konferansı”nda bir konuşma yaptı.

Harazi, “Son 40 yılda, Batı Asya bölgesinde birçok gelişme yaşandı. Bölgedeki devletlerin yanı sıra bölge ötesi güçlerin Suriye, Irak, Bahreyn ve Yemen’e müdahale etmesi bölgemizde çok sayıda değişiklik ve felaketin ortaya çıkmasına neden oldu” dedi.

Arap Baharı gelişmelerine değinen Harazi, “Bölgedeki halkların meseleleri açığa çıkarma doğrultusunda adım atması her ülkede yaşayan insanların doğal hakkıdır” değerlendirmesini yaptı.

Kemal Harazi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: Suriye’de olduğu gibi, yabancıların halkın hareketlerini suistimal ettiğine tanık olduk. Yabancı güçler bu ülkeye silah göndermekle birlikte terör örgütlerini destekleyerek büyük bir felakete yol açtı. Bunun yanı sıra sivilleri katlederek İslam’ı kötülemeye çalıştı.

“Son dönemlerde bölgede terör örgütlerinin tırmanmasıyla birlikte İslami direniş güçlerinin kurulmasına tanık olduk. Bu güçler teröristlere karşı çıkarak büyük çapta onların terör eylemlerini ortadan kaldırdı” diyen Kemal Harazi, bölgedeki sorunlara yapıcı bir çözüm yolunun aranması gerektiğini vurguladı.

İran Dış İlişkiler Stratejik Konsey Başkanı sözlerini şöyle tamamladı: İran İslam Cumhuriyeti’nin politikası, bölgedeki devletleri destekleyerek ülkelerin bölünmesini engellemektir. Biz her zaman bu politikayı izledik. Dolayısıyla gerginlikleri azaltıp kalıcı istikrar ve güvenliği tesis etmek için bölge ülkeleri ile görüşmeye hazırız.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.