AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Kemal Harrazi: Terör örgütleri, Afganistan ve Kuzey Afrika’ya yönlendirilmekte

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, Irak ve Suriye’de almış oldukları ağır yenilgi ardından terör örgütlerinin başta Afganistan ve Kuzey Afrika bölgeleri olmak üzere başka yerlere aktarıldıklarını bildirdi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre Pekin 7. Uluslararası barış Kurultayında konuşan İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, Iraklı, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı ve diğer gönüllülerin fedakarlıkları sonucu IŞİD terör örgütünün dağıldığını, ama bu terör örgütü, ürünleri ve düşüncesinin halen devam ettiğini söyledi.

Amerikan ulusal güvenlik stratejisinde Çin, Rusya ve İran ülkelerinin bu ülkeye yönelik bir tehdit olarak gösterildiği için IŞİD terör örgütünün girişimlerinin artmasını ciddi bir mesele nitelemek gerektiğini belirten İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, radikal terör örgütlerinin fikir temelini Suudi Arabistan tarafından desteklenen Vahabiyetin teşkil ettiğini, Amerikalı yetkililerin de defalarca Batı Asya bölgesindeki terör örgütleri özellikle de IŞİD’in kurulmasında bazı Arap rejimleri ile işbirliği içinde olduklarını itiraf ettiklerini söyledi.

Harrazi ayrıca, selefi tekfiri terör örgütlerinin fikri kaynakları hakkında derin araştırmaların yapılmasının bir zaruret olduğunu bildirerek, bu hususta İran, Pakistan, Çin, Rusya ve orta Asya ülkelerinin Afganistan’da IŞİD terör örgütüne karşı mücadelede yakın işbirliğinde bulunmalarının bir zaruret olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.