AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Kemalvendi: Eğer Avrupalılar İran’ın çıkarını garanti etmezse kısıtlamaya gitmenin manası kalmaz

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi, ‘Eğer Avrupalıların öneri paketleri, İran’ın nükleer anlaşmadan doğan kazanımlarını garanti etmezse nükleer faaliyetleri kısıtlamanın bir gerekçesi olamaz’ dedi.

Kemalvendi, dün bir grup basın mensubuna yaptığı açıklamada, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun Avrupa’nın nükleer anlaşmadan dolayı İran’ın kazanımlarını garanti edememesi halinde ülkenin ihtiyacı doğrultusunda uranyum zenginleştirmeyi yüzde 3.67’den yüzde 20’ye yükselteceğini söyledi.

Kemalvendi, üç Avrupa ülkesinin İran’a yönelik öneri paketine işaretle, İran taleplerinin, mali, ulaşım ve petrol satışı gibi şıklar olduğunu, ama daha çok incelemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

İranlı yetkili, İran’ın Buşehr nükleer enerji santralinin 1000 megavattan fazla elektrik ürettiğini belirterek, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun görevleri arasında ülkenin sanayi, tarım, çevre sağlığı, petrol ve balıkçılık gibi alanlarında barışçıl nükleer faaliyetleri temin etmek olduğunu söyledi.

Kemalvendi, İran’ın bölge ülkeleriyle nükleer santralin güvenliğinin sağlanmasında işbirliğine hazır olduğunu da belirterek İran’ın bu konuda çok fazla tecrübesinin olduğunu ve bu konuda bölge ülkelerine tecrübelerini aktarabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.