HaberlerİranOrtadoğu

Kemalvendi: ”İran, Erak’ta yeni ve eski reaktör yapacak güçtedir

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın Erak reaktörü için en kötü şartları dikkate aldığımızda İranlı uzmanların mevcut reaktörü yeniden tasarlanıp tamamlanması ve eski reaktörün yenilenmesi ve yeni kalıplarla yapılmasında hiç bir sorununun olmadığını’ söyledi.

Kemalvendi, dün İSNA ajansına verdiği demeçte, Erak reaktörünün yeniden tasarlanması ve Fordu tesislerinde Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından izotopların üretilmesinde her hangi bir sorun çıkmasına dair yayınlanan bazı haberler ve çarpıtmaya dayalı propagandaya temasla, ”buna dair bazı yabancı medya kanalları tarafından bu gibi haberlerin ve raporların kasıtlı olarak yayınlanması İran’ın diğer ülkelerle gelecekteki işbirliğini kuşkulandırmak ve olumsuz yönde etkilemek amacıyla yapılmaktadır’ dedi.

Reuters haber ajansı dün gece, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkması ve İran’a yönelik yaptırımların tekrar başlayacak olmasının, Erak reaktörünün yeniden tasarımı ve Fordu tesislerinde üretimde soruna neden olacağını iddia etmişti.

Bilindiği gibi Erak ağır su reaktörünün yeniden tasarımına dair anlaşma 23 nisan 2017 tarihinde, İran Atom Enerjisi Kurumu ile Çinli şirketler arasında imzalanmıştı.

Kemalvendi, Çin’in Amerika’nın yaptırımlarına tabi olmayacağını bildirdiğini kaydederek halihazırda da Erak ağır su reaktörünün yeniden tasarımının İranlı uzmanlar tarafından yapıldığını ve diğer ülkelerin İran’ın tasarımını ve projelendirmesini yalnızca onayladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.