HaberlerİranOrtadoğu

Kendi yakıtımızı kendimiz üretebiliriz

İran Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Semere Haşimi “Ülkemizin nükleer yakıt üretme konusunda hiçbir sorunu yok” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Seyyid Mücteba Semere Haşimi, dün Tahran Şehid Behişti üniversitesinde “5+1 Grubuyla Müzakerenin Ardından İran’ın Konumu” başlığı altında düzenlenen Seminerde yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyetinin Rehber İmam Ali Hamaney’in dirayeti ve bu ülke halkının da güçlü inanç ve direnişi sayesinde dünya çapında bir süper devlete dönüştüğünü belirtirken “Bugün bütün ülkeler, İran için özel bir değer düşünüyor. Çünkü bu ülkenin son 30 yılda gösterdiği direnişi takdire şayan olarak değerlendiriyorlar. Söz gelimi bir Latin Amerika ülkesi olan ve yıllarca ABD’nin nüfuzu altında bulunan Bolivya bugün, “Emperyalizm olduğu sürece biz gelişemeyiz” diyor. Veya Güney Amerika’da en geniş toprağa sahip ve sanayileşme eşiğindeki Brezilya da İran’ın tavrını destekliyor” dedi.

Konuşmasının devamında, İran’ın nükleer programının dünyada bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini ispatladığına dikkat çeken Semere Haşimi bu konuda ayrıca “İran’ın nükleer konusuyla ilgili mesajı, dünyanın düzeltilmesi gerektiği yönünde bir mesajdı. Bunun uluslararası tesiri de, İran halkının bu muhteşem direnişidir” diye vurguladı.

Konuşmasından sonra öğrencilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Semere Haşimi, İran’ın nükleer konusuyla ilgili müzakereleri nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorulan bir soru üzerine “ABD ve batı, İran halkının hukukunu resmen tanıdıkları ve bu ülkeye karşı sergiledikleri yanlış tavırlarını itiraf ettikleri takdirde bu müzakereler bitecektir” dedi.

Semere Haşimi daha sonra bir başka öğrencinin “Rusya, Hindistan, Türkiye ve Çin gibi bazı ülkeleri İran’la ilişkileri olmalarına rağmen neden bu ülkenin nükleer konusunda ikili bir tavır sergiliyorlar” şeklinde sorduğu sorusunu da “Türkiye halen, bölgedeki siyasi rolünü arttırmaya çalışmakta. Bunun için de çekimser oy kullanıyor. Ama bu çekimser oy, “ret” oyu demek değildir. Ruslar da bir kararname söz konusu olduğunda olumlu oy kullanıyorlar. Tabi İran her zaman komşu ve Asya ülkelerinden bu konuda fazla bir şey beklemediğini ilan etmiştir. Kimi ülkelerin de mücadele alanında bizim görüşümüze ters olan oyu kullanabilirler. Fakat burada önemli olan, dünyanın kelimenin gerçek anlamıyla değişimi ve düzeltilmeyi kabul etmesi ve hak, adalet ve temizlikten yana tavır sergilemesidir. Bu da zaten İran İslam Cumhuriyetinin temel siyasetini teşkil etmektedir” diye cevaplandırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.