HaberlerİranOrtadoğu

Kendimi dinimin ve ülkemin yükselmesine adıyorum

Bu sabah İslami Şura Meclisinde Cumhurbaşkanlığı yemin törenini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, kendini ülkenin ve milletin yücelişine, din ve ahlak, hak ve adaletin yayılmasına adayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bu sabah, İran İslam cumhuriyeti anayasasının 121. maddesi gereğince Kuran-ı Kerim ve İran milleti huzurunda cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

İslami şura meclisinde bu sabah düzenlenen yemin törenine katılan Ahmedinejad, kendini ülkenin ve milletin yücelişine, din ve ahlak, hak ve adaletin yayılmasına adayacağını ifade etti.

Yemin töreninde milletvekillerinin yanı sıra yasama ve yargı erki başkanları, bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları, nizamın maslahatını belirleme kurumu üyeleri, bilgeler meclisi üyeleri, anayasayı koruyucular konseyi başkanı ve üyeleri, valiler, Cuma namazı imamları, Tahran belediye mecilisi üyeleri, veli-yi fakihin çeşitli kurum ve kuruluşlardaki temsilcileri, radyo televizyon kurumu başkanı ve yardımcıları, yerli ve yabancı basın mensupları, yabancı ülkelerin büyükelçileri, siyasi partilerin temsilcileri, sanatçılar, sporcular ve dini azınlıkların önde gelen din adamları hazır bulundu.

İslami şura meclisinin iç tüzüğünün 188. maddesine göre cumhurbaşkanı yemin töreninden sonra iki hafta içerisinde bakanlar kurulunda yer alan adayların adını hükümetin programı ile birlikte meclise sunması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.