HaberlerAmerikaDünyaUkranya Rusya savaşıUkrayna

Kennedy: Ukrayna’ya yapılan askeri ve mali yardım 130 milyar doları buldu

Ukrayna’ya yapılan askeri harekatın başlangıcından bu yana ABD’nin Ukrayna’ya 130 milyar dolarlık askeri ve mali yardım sağladığını belirten ABD Başkan adayı Robert Kennedy, ABD makamlarını 2014’te Kiev’deki protestolara sponsorluk yapmakla suçladı.

ABD Başkan adayı Robert F. Kennedy Jr., televizyon sunucusu Tucker Carlson’a demecinde ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım giderlerinin şimdiden 130 milyar doları bulduğunu, aynı zamanda milyonlarca Amerikalının sağlık sigortasından ve gıda kuponlarından yoksun durumda olduğunu söyledi.
Sunucu Carlson’un X (daha önce Twitter) hesabında paylaşılan röportajda Kennedy, “Şu ana kadar oraya 130 milyar dolar yolladık. 15 milyon Amerikalının sağlık sigortası yokken, 30 milyon Amerikalıyı yemek kuponlarından mahrum ederken nasıl 130 milyar dolar gönderebiliriz” diye konuştu.
2014’teki Maydan olayları sırasında Ukrayna’ya yapılan yardımı da eleştiren Kennedy, “CIA için örtü görevi gören ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı bu protestolara 5 milyar dolar katkıda bulundu. Daha sonra gösteriler darbeye yol açtı” ifadelerini kullandı.
Bu arada, eski CIA uzmanı Larry Johnson, Harkov cephesinde Rus ordusunun taarruzu karşısında Ukrayna ordusunun panik halinde geri çekilmeye başladığını belirtti.
Gazeteci Stephen Gardner’e konuşan Larry Johnson, “Halihazırda Rusya, Harkov Bölgesi’nde taarruz başlattı ve geniş cephede büyük baskı uyguluyor. Ukrayna sivilleri tahliye etmeye başladı, Ukrayna ordusu geri çekiliyor” ifadesini kullandı./ 

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (20) içerik yüklenmiştir.