AfrikaDünyaHaberler

Kenya devlet başkanı, BM genel sekreter yardımcısı ile görüştü

Kenya devlet başkanı Kenyatta BM genel sekreter yardımcısı ile görüştü. Kenyatta BM’ye, terörle mücadelede daha sıkı önlemler alacaklarının sözünü verdi.

Kenya devlet başkanı Uhuru Kenyatta Cuma günü ülkeyi ziyaret eden BM genel sekreter yardımcısı Jan Eliasson ile biraraya geldi. İkilinin görüşmesinden işbirliği mesajı çıktı.

Başkan Kenyatta, Birleşmiş Milletler ve diğer müttefikleri ile “terör” konusunda yakın işbirliği yapmalarının, Doğu Afrika bölgesinde barışın sağlanmasına katkı sağlayacağını savundu. Ülkesindeki, yoğunlukla Batılı diplomatların uğrak yeri olan bir alışveriş merkezine Şebab’ın düzenlediği saldırının ardından güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyleyen Kenyatta, “Birleşmiş Milletler’i temin ederiz ki, Kenya’da bulunan herkesin ve ailelerinin güvenliğini sağlamak için çalışıyoruz. Güvenlik önlemlerini artırdık ve sürekli tetikte olacağız” dedi.

Kenyatta Batı’ya vatandaşlarını, iç ve dış saldırılardan korumak için hükümetinin elinden gelen bütün önlemleri alacağının sözünü verdi. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in Nairobi merkezli ofislerinin ve ülke çapındaki diğer stratejik binaların korunması için gerekli güvenliğin sağlanacağını açıkladı.

Toplantıda konuşan BM genel sekreter yardımcısı da Kenya’nın “bölge barışının” sağlanmasındaki rolünü övdüğünü söyledi. Kenya’nın “Somali’nin istikrarındaki” rolünü takdir ettiklerini de ifade eden Eliasson, Kenya’nın uluslararası terörle mücadelede ön saflardaki rolünün daha da tanınması için BM’de baskı yapacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.