AfrikaHaberler

Kenya’da 300 bin kişi açlık ve susuzluğun etkisi altında yaşam mücadelesi veriyor

Kenya’nın kıyı bölgesindeki Kilifi eyaleti kuraklıkla kavrulurken, köylerde yaşayan 300 bin kişi açlık ve susuzluğun etkisi altında yaşam mücadelesi veriyor.

Kenya Müslümanlar Birliğinin (SUPKEM) Kilifi eyaleti temsilcisi Raşid Muhammed, bölgede 6 aydır yağmur yağmadığını ve içecek su sıkıntısı yaşayan 300 bin köylünün çok zor durumda olduğunu söyledi.

Kilifi eyaletindeki Mirihini köyü muhtarı Francis Makubo da köylülerin aç olduğunu ve bu yıl uzun süre yağmur yağmadığından içecek temiz sularının kalmadığını ifade etti.

Makubo, otlakların kurumasından dolayı köyde birçok hayvanın telef olduğunu ve çok sayıda ailenin kuraklık nedeniyle göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Mirihini köyündeki kadınlar da nadiren yağan yağmur suyunu biriktirmek için kendi imkanlarıyla baraj yapmaya çalışıyor.

Başkent Nairobi’ye yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta bulunan Kilifi’de, bir yudum içecek suya hasret kalan köylülere birkaç hayırsever dışında yardım eden yok.

Aslen Afgan kökenli olan ve Kenya’da yaşayan 28 yasındaki Süfyan Han, kuraklığın etkilediği köyleri tek tek dolaşarak tankerlerle su dağıtmaya çalışıyor.

Süfyan, “Kuraklık, bu bölgeyi her yıl etkiliyor. Burada yaşayan insanların hayatları yağmur suyuna bağlı. İnsanlar yağmur suyunu barajlarda biriktirmek suretiyle kullanıyor. Ancak birkaç ay yağmur yağmadığı zaman kuraklık tekrar baş gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki coğrafi koşulların su kuyusu açmayı çok zorlaştırdığını ifade eden Süfyan, su çok derinde olduğu için kuyu açtırmanın çok masraflı olduğunu ve köylülerin su kuyusu açtırmaya maddi imkanlarının yetmediğini söyledi.

Süfyan, kuraklığın yaşandığı köylere her hafta tankerlerle su getirdiğini ancak taşıma suyun yalnızca geçici bir çözüm olduğunu aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.