İslami Davet

Kenya’da mevcut devlet başkanı Kenyatta yeniden seçildi

30 Ekim 2017 18:26

Kenya’da muhalafetin boykotuna rağmen 26 Ekim’de gerçekleştirilen tartışmalı başkanlık seçiminde mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, oyların yüzde 98,26’sını alarak yeniden başkan seçildi.

Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) Başkanı Wafula Chebukati, başkent Nairobi’deki oy sayım merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Uhuru Kenyatta’nın 26 Ekim’de yapılan başkanlık seçiminde 7 milyon 483 bin 895 (yüzde 98,26) oy alarak ikinci kez devlet başkanı seçildiğini söyledi.

Açıklanan sonuçlara göre, seçimden çekilmesine rağmen adı oy pusulasında yer alan muhalefetin ortak adayı Raila Odinga ise 73 bin 228 (yüzde 0,96%) oy aldı.

Chebukati, yeniden yapılan başkanlık seçiminin adil ve güvenilir bir seçim olduğunu söyleyerek, uluslararası gözlemcilerin de kanatinin bu yönde olduğunu belirtti.

Bu seçimde ülke genelinde meydana gelen protesto gösterilerinde yaşanan olaylarda komisyon çalışanları dahil masum vatandaşların hayatını kaybettiğini aktaran Chebukati, seçimlere halkın katılımının beklenenden düşük olduğunu kaydetti.

Kenya’da mevcut devlet başkanı Kenyatta yeniden seçildi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık