AfrikaHaberler

Kenya’da Müslümanlara ait toplu mezar bulundu

Kenya’nın kuzeydoğusunda Müslüman çoğunluğun yaşadığı Mandera kentinde bir toplu mezar bulundu.

Güvenlik güçlerinin beş çocuk annesi kayıp bir kadını aradığı sırada Mandera’nın kenar mahallelerinden birinde en az 12 kişinin cesetlerinin gömüldüğü bir toplu mezar bulduğu belirtildi.

Toplu mezar, güvenlik güçlerinin yargısız infazlarda rolü bulunduğu şüphesiyle hali hazırda eleştirildiği ülkede şok etkisi yarattı.

Üst düzey bir yetkili ve yöre sakinleri, mezardakilerin, Kenyalı güvenlik güçleri tarafından öldürülen Müslümanlar olduğunu ileri sürdü.

Yöre sakinlerinden Abdi Fatah, yaptığı açıklamada, “Kimliği tespit edilen kurbanlardan bir kadın, kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından gözaltına alınmıştı. Kim kimi aptal yerine koyuyor bilmiyorum ama biz Müslümanlar korku içinde yaşıyoruz” dedi.

Mandera Senatörü Billow Kerrow da güvenlik güçlerinin, cinayetlerin arkasında “kabileler arası anlaşmazlıklar” olabileceğini yönünde değerlendirmesini reddederek, “Mandera’da dün akşam bulunan toplu mezarın, zanlıların ortadan kaldırıldığı canavarca sürecin açık bir göstergesi olduğunu” savundu.

Kenya polisi ise söz konusu iddiaları reddetti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (38) içerik yüklenmiştir.