İslami Davet

Kenya’da seçim protestosunda çatışma çıktı: 3 kişi öldü

26 Ekim 2017 19:06

Polis kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Kenya’nın Kisumu ve Migori eyaletlerinde devlet başkanlığı seçimini protesto eden göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalarda üç kişinin öldüğü bildirildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, muhalefetin kalesi olarak görülen Kisumu ve Migori eyaletlerinde polisle seçimi protesto eden göstericiler arasında çatışma çıktı. Polisin göstericilere ateş açması sonucu üç kişi öldü, en az 8 kişi yaralandı.

Kenya polisi, vurulan bazı göstericilerin uluslararası Kenya-Tanzanya yolunda araçları durdurarak hırsızlık yaptığını ve çevredeki dükkanları yağmaladığını ileri sürdü

Başkent Nairobi’de de seçimi boykot eden muhalefet taraftarları, bazı mahallelerde lastik yakarak yolları kapattı. Bölgeye çok sayıda güvenlik gücü gönderildi.

Ülkede 8 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimi, bazı “düzensizlikler” görüldüğü gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmişti. Muhalefet, 26 Ekim’de yeniden yapılması kararlaştırılan seçimi boykot edeceğini açıklamıştı.

Muhalefet lideri Raila Odinga, Seçim Komisyonunun tarafsız olmadığını ileri sürerek seçim yarışından çekilmiş ve taraftarlarından seçimi boykot etmelerini istemişti.

Kenya’da seçim protestosunda çatışma çıktı: 3 kişi öldü Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık