AfrikaHaberler

Kenya’daki grev sağlık ve eğitimi felç etti

Kenya’nın başkenti Nairobi’de öğretmenler ve hemşireler greve gitti. Grev ile birlikte başkentteki kamu sağlığı ve eğitim sektörler felç oldu.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de binlerce öğretmen ve hemşire, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitti. Maaşlarının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleri hükümet tarafından karşılanana kadar göreve dönmeyeceklerini belirten binlerce öğretmen ve hemşire, başkentte gösteri düzenledi.

Öğretmen ve hemşirelerin grevi, başkent Nairobi’de devlet okulları ve hastanelerdeki hizmetleri felce uğrattı. Eğitim Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Wilson Sossion, öğretmenlerin maaşına yüzde 50 zam yapılana kadar eğitim hizmetinin verilmeyeceğini söyledi.

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta liderliğindeki hükümet ise öğretmenlerin talebini karşılamak için gereken 163 milyon doları ödeyemeyeceğini dile getirdi.

Hemşireler de uzun süredir devam eden şikayetleri hükümet tarafından çözülene kadar görevlerine dönmeyeceklerini dile getirerek sokaklara döküldü. Hemşire Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Eunice Ngari, hükümet hemşirelerin taleplerini yerine getirene kadar sağlık sektörünün felce uğrayabileceği uyarısında bulundu. “Taleplerinden taviz vermeyeceklerini” söyleyen Ngari, hükümetin geciken ödemeler ve ödenek konularını çözmesini ve işsiz kalan hemşirelere iş imkanı sunmasını istediklerini dile getirdi. Devlet hastanelerinde görevli hemşirelerin greve girmesi nedeniyle hastalar, özel hastanelere başvurmak zorunda kalıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.