HaberlerIrakOrtadoğu

Kerbela halkı katil Baasçılar aleyhine yürüdü

Kerbela halkından binlerce kişi dün, kimilerinin katil Baasçıları da Irak’ın gelecek Parlamento seçimlerine katma yönünde gösterdikleri çabalarını protesto ederek yürüdü.

Irak’ın Kerbela kenti sakinlerinden binlerce kişi dün üzerlerinde eski Baasçıların tekrar bu ülkenin siyasi sürecine girmelerine karşı sloganlar yazılı olan plakartları ellerinde taşırlarken, aynı zamanda Baasçılara yönelik destekleri de şiddetle protesto ettiklerini haykırdılar.

Kendisi de bu yürüyüşe katılmış olan Kerbela Eyalet Konseyi Başkanı Nesif Casim El-Hıtai bu yürüyüşle ilgili olarak “Kerbela sakinlerinden binlerce kişinin bu yürüyüşü, Irak anayasasını koruma ve katil Baasçıların tekrar iktidara dönmelerini önleme amacını taşıyor. Buna göre hükümetin de, anayasaya bağlı kalması ve Baasçıların vücut veya fikir şeklinde Irak hükümetine katılmalarını engellemesi gerekiyor” diye konuştu.

4 gün önce de Irak’ın Bağdat, Basra ve Necef kentlerinde de, binlerce insan benzeri amaçla yürüyüşler düzenlemiş ve itirazlarını ilan etmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.