HaberlerIrakİranOrtadoğu

Kerbela’daki Erbain törenlerine 15 milyondan fazla kişi katıldı

İran’ın Kerbela başkonsolosu, dün Kerbela’da düzenlenen Erbain merasimlerine katılan yabancı ziyaretçi sayısının 2.5 milyondan fazla olduğunu ve bunların yüzde 90’ını İranlıların oluşturduğunu söyledi.

Mir Mesud Hüseyniyan verdiği demeçte, Hz. Hüseyin’in (S) şehadetinin yıldönümünün 40. günü Erbain merasimlerine katılmak üzere Irak’a giden yabancı ziyaretçi sayısının 2.5 milyondan fazla olduğunu ve bunların yüzde 90’ını İranlıların oluşturduğunu belirterek, dün yapılan merasimlerden sonra İranlıların dönmeye başladığını söyledi.

Dün Irak’tan İran’a dönen ziyareçi sayısının 132 bin olduğunu belirten Hüseyniyan, bu dönüşün bugün itibariyle hızlanacağını söyledi.

Hüseyniyan, Iraklı yetkililerin açıklamalarına dayanarak, bu yıl Kerbela’da Erbain merasimlerine katılanların sayısının 15 milyonu geçtiğini söyledi.

Bu arada İran cumhurbaşkanı yardımcısı İshak Cihangiri, dün Irak’ta İranlı ziyaretçilerin arasında orada İran devlet kurumlarının ziyaretçilerle ilgili çalışmaları incelerken, Irak devletinin Erbain merasimlerinin programlı ve güvenli bir şekilde geçmesi için gösterdiği çabaların takdire şayan olduğunu söyledi ve ‘Irak devleti, milyonlarca Kerbela ziyaretçisini çok iyi bir şekilde ağırlamıştır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.