FilistinHaberlerOrtadoğu

Kerry’den sözde Ortadoğu barış anlaşması süreciyle ilgili açıklama geldi

Amerikan dışişleri bakanı John Kerry, geçen yıl Amerika’nın arabuluculuğuyla tekrar başlatılan siyonist İsrail ile Mahmut Abbas’ın başkanlığındaki özerk Filistin yönetimi arasındaki sözde barış görüşmelerinin devamı konusunda Amerika’nın artık bu süreçte rol almama ihtimalini dile getirdi.

Kerry, dün Faslı meslektaşıyla yaptığı basın toplantısında, siyonist İsrail ile özerk Filistin’i kastederek, ‘taraflar arasında olumlu adımların atılması yönünde bir gelişme olmazsa o zaman Amerika’nın barış sürecini ilerletmeye dayalı teşvikli girişimi de kısıtlı olur’ ifadesini kullandı.

Amerika’nın halihazırda tarafların atacağı adımı beklediği ve ona göre hareket edeceğini belirten Kerry, yaşanan gelişmelerden ve son süreçten hoşnutsuzluğunu da gizlemedi.

Kerry, terör rejimi İsrail ve özerk Filistin yönetimi arasında sözde barış gerçekte ise zillet anlaşmasından sonuç almak için son aylarda defalarca Ortadoğu bölgesine gitmiş ama terör rejimi İsrail geçmişte olduğu gibi yine daha önce verdiği sözleri yerine getirmediğinden süreçte anlaşma çıkmamıştı. Bu doğrultuda terör rejimi İsrail, serbest bırakmayı kabul ettiği Filistinli esirlerin bir bölümünü serbest bırakmamış ve bu durum özerk Filistin yönetiminin uluslar arası anlaşmalara imza atmasına sebep olmuş ve ırkçı İsrail de, bunu bahane ederek esirleri kesinlikle serbest bırakmayacağını bildirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.