AsyaHaberler

Keşmir halkı Cuma günü gösterilerine başlıyor

Keşmir’in önde gelen liderlerinden Seyyid Gilanî, Keşmir katliamlarına karşı protesto gösterisi için çağrı yaptı.

Hindistan ordusunun Keşmir’de askerî operasyonları sonucu yüzlerce insan hayatını kaybederken; Keşmir’in önde gelen liderlerinden Seyyid Ali Gilanî bu saldırılara karşı protesto çağrısı yaptı.

Seyyid Gilanî, açıklamasında Keşmir’de yaşanan katliamlara karşı protesto gösterisi düzenlemek için çağrıda bulundu.

Seyyid Gilanî, “Hindistan silahlı kuvvetleri Keşmir’de halka karı merhameti bıraktı. Uluslararası camianın önünde Keşmir halkına karşı sistemli bir şekilde katliam gerçekleştiriliyor ve buna karşı kimsenin bir tepkisi yok,” dedi.

Hindistan ordusunun Keşmir halkına yönelik sessizliğe dikkat çeken Seyyid Gilanî, “Hindistan’ın Keşmir’de yürüttüğü katliamlara karşısında sessiz kalındığı ve sorumlulara gereken ceza verilmediği müddetçe; bu katliamların sonu gelmeyecek,” dedi.

Geçtiğimiz ay içerisinde Hindistan ordusunun Keşmir bölgesinde gerçekleştirdiği saldırılar sonucu aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu en az 24 kişi hayatını kaybetti.

Keşmir bölgesinde hükümet kuvvetleri ile halk arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, halk bazı tecavüz olaylarının polis ve asker tarafından yapıldığını dile getiriyor.

1989 yılından beri süre gelen direnişte, Hint güvenlik güçleri ile çıkan çatışmalarda 90 binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.