AsyaHaberler

Keşmir’de ateşkes ihlali: 9 ölü

Keşmir’in Hindistan işgali altındaki bölgesinde meydana gelen sınır çatışmasında 9 sivil hayatını kaybetti.

Pakistan Hindistan sınırındaki Keşmir’in Hindistan işgali altındaki bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle Hindistan büyükelçi yardımcısı son bir hafta içinde ikinci defa Pakistan Dışişlerine çağrıldı ve sınırın Hindistan tarafından yapılan saldırılar protesto edildi.

Gulf News haberinde, Hindistan polisi, sınırın Pakistan tarafından Pakistan askerlerince açılan ateş sonucu altı Hintli üç Pakistanlının hayatını kaybettiğini 20’den fazla kişi yaralandığını iddia etti.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Pakistan Emniyet yetkilisi Abdul Basit ” Temmuz ve Ağustos aylarındaki ateşkes ihlallerinden endişe duyuyoruz” dedi.

Hindistan ve Pakistan 2003 yılından bu yana Hindistan’ın işgal ettiği Keşmir bölgesindeki sınır anlaşmazlığı için yapılan ateşkes ihlalleri konusunda sık sık karşı karşıya kalıyor. İki ülkenin üst güvenlik yetkileri geçen hafta Pakistan’da görüşmelerde bulunmuş, 23 Ağustos’ta ikinci kez Hindistan’ın başkentinde görüşmelere devam edecekler.

İngiltere’den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazandıkları günden bu yana Hindistan ve Pakistan, nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Keşmir nedeniyle çatışmalar sık sık yaşanıyor.

Keşmir bölgesinin bir kısmı da halen Çin’in kontrolü altında bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.