AsyaHaberler

Keşmir’de göstericilere uygulanan şiddet Pakistan’da protesto edildi

Keşmir’de göstericilere uygulanan şiddet Pakistan’da protesto edildi

Pakistan’ın başkenti İslamabad ve diğer kentlerde cuma namazı sonrası toplanan göstericiler, Keşmir’in Hindistan’ın kontrolünde olan kesiminde polisin göstericelere uyguladığı şiddeti protesto etti.

İslamabad’da Kuba Camisi’nde toplanarak yürüyüşe geçen protestocular Pakistan Basın Kulübü önünde Keşmir halkına desteklerini belirtti. Protestocular, zaman zaman attıkları sloganlarla Hindistan polisine de öfkesini dile getirdi. “Kahrolsun Hindistan, yaşasın İslam” sloganı atan göstericiler, Keşmir halkına birlik mesajları gönderdi.

Cemaat-i Dava’nın İslamabad temsilcisi Hafız Abdurauf Pakistan, Basın Kulübü önünde yaptığı açıklamada, dün Keşmir’de yaşanan olayları kınadıklarını açıkladı. Abdurauf, ”Hindistan hükümeti her zaman Müslümanlara karşı hep zulüm işlemiştir. Keşmir halkına yapılan zulüm, bize yapılmıştır. Biz her zaman Keşmir halkının yanındayız”ifadelerini kullandı.

Protesto, konuşmanın ardından yapılan dualarla son buldu.

Ülkede, İslamabad’ın yanısıra Ravalpindi, Multan, Sakkar, Karaçi, Peşaver ve Kuite gibi şehirlerde de gösteriler düzenlendi.

Dün, Keşmir’in Hindistan’ın denetimindeki kesiminde düzenlenen protesto gösterilerine müdahale eden güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 4 kişi ölmüş, 25 kişi yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.