HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

Ketaib Hızbullah’tan İran’ın yardımlarının etkisine vurgu

Irak’ın Ketaib Hizbullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Muhi, İran’ın yardımları olmasaydı, Irak Amerikalı terörist askerleri ihraç etmekte başarılı olamazdı, dedi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Ketaib Hizbullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Muhi şöyle dedi:

Gerçi Irak milleti mücadeleci ve direnişçi bir millettir ve Amerikalı terörist askerlerin ülkelerinde varlığını kabul etmemektedir; ancak şunu da kabul etmeliyiz ki Amerikalı terörist askerlerin Irak’taki varlığı ile mücadelede sarf edilen tüm çabalarda başarısız olduk. Dolayısıyla eğer İran’ın yardımları olmasaydı, Amerikalı terörist askerleri ihraç etmekte başarılı olamazdık.

İran İslam Cumhuriyeti’ne tekfirci IŞİD terör örgütü ile mücadelede Irak’a yardımlarından ötürü teşekkür eden Sözcü Muhi şöyle ekledi:

Hali hazırda Amerikalı terörist askerlerin Irak’tan geri çekilmekten başka seçeneği yoktur; zira şimdi Irak’ta direniş ekseni çok büyüdü ve genişledi; dolayısıyla çatışma durumunda direniş ekseni Amerikalı terörist askerleri durdurmak ve ihraç etmek için tüm çabasını sarf edecektir, öyle ki Irak’ın hiç bir yerinde Amerikalı askerlerin izine rastlanmasın.

Amerikalı terörist askerler 2003 yılından beri Irak’ı işgal altında tutuyor. Irak halkı ve siyasi gruplar defalarca işgalci Amerikalı güçlerin ülkelerinden çekilmelerini istedi; Irak parlamentosu bu bağlamda bir yasa çıkardı.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi de geçenlerde Amerika’ya yaptığı ziyareti ve Başkan Joe Biden ile görüşmesi sırasında çeşitli konuları ele almanın yanı sıra, Amerikalı terörist askerlerin 31 Aralık 2021’e kadar Irak’tan tamamen çekilmelerinin zaruretine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.