HaberlerİranOrtadoğu

Kevakebiyan: BAE’nin İran’ın üç adası hakkındaki iddiaları uluslararası hukuka saldırıdır

İran İslam Cumhuriyetinin meclislerarası grubun başkanı Mustafa Kevakebiyan, BAE heyetinin İran’ın üç adası hakkındaki iddialarına tepki göstererek, ”bu iddialar uluslararası hukuka, BM bildirgesi ve komşuluk ilişkilerine saldırıdır” dedi.

Meclis Haber Ajansı’na göre, Mustafa Kevakebiyan, dün Rusya’nın Sn.Petersburg kentinde İslami meclislerarası birliğin genel kurulunda yaptığı konuşmada, ”BAE, İran’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetindeki Ebu Musa, Büyük Tonb ve Küçük Tonb adalarının müzakere edilemez olduğunu bilmelidir’ dedi.

İranlı yetkili, İran’ın Fars körfezindeki barış, istikrar ve güvenliğin temini doğrultusunda bölge ülkeleriyle ilkeli siyasetlerini sürdürdüğünü belirterek, ”bu doğrultuda bölge ülkeleriyle ve ikili ilişkilerde güven artırıcı girişimlerini yaygınlaştırmıştır’ dedi.

Kevakebiyan, Myanmar ve Filistin meselesine de temasla, İslam ülkelerinin bu her iki konuda da üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

İranlı yetkili, yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin aksine İran’da demokrasi sürecinin açık olduğunu ve dünyanın da bunu müşahede ettiğini söyledi.

Kevakebiyan, İran’ın her zaman Filistin, Suriye ve Yemen halklarının geleceğini belirlemeleri gerektiğine inandığını belirterek, bu ülkelerde sorunlardan kurtulmanın tek yolunun dış müdahaleden

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.