AsyaHaberler

Kırgızistan 10 milyar dolar borç alacak

Kırgızistan 76 projenin hayata geçirilmesi için çeşitli ülke ve uluslararası kuruluştan 10 milyar 770 milyon ABD doları borç para talep etti

Kırgızistan Başbakanı Cantoro Satıbaldiyev, başkent Bişkek’te bugün başlayan kalkınma konulu uluslararası konferansta çeşitli ülke ve uluslararası kurumlardan 10 milyar 770 milyon ABD dolar talep etti.

Cumhurbaşkanlığı konutlarında hükümet tarafından organize edilen ve iki gün sürecek konferansta konuşan Başbakan Cantoro Satıbaldiyev, “2013-2017 yıllarını kapsamayan 5 yıllık sürdürebilir kalkınma planında yer alan 76 projenin hayata geçirilmesi için 10 milyar 770 milyon ABD doları gerekli” dedi.

Dış yardım kullanımının etkinliğini ele almak için bir araya geldiklerini anımsatan Satıbaldiyev, Orta Asya’da tek parlamenter sistemle yönetilen ve çok genç bir demokrasi tecrübesine sahip Kırgızistan’ın ortaklarının yardımına her yönüyle ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Siyasi ve etnik olaylarından ardından ülkeye yardımını esirgemeyen ülkelere ve ortaklarına teşekkür eden Başbakan, devletin ve hükümetin üzerine düşen sosyal sorumluluklarını yerine getirdiğini ancak ekonominin birçok sektöründe finansman eksikliğinin yaşandığını söyledi.

Başbakan Satıbaldiyev, 5 yıllık sürdürebilir ulusal kalkınma stratejisinde 76 yatırım projesinin listesinin hazırlandığını ve meclisin onayına sunulduğunu hatırlatarak, “Ülke genelinde yeni iş sahaları açmak için sözkonusu ulusal projelerin hayata geçirilmesinde 10 milyar 770 milyon ABD dolar gerekli. Tüm projelerin şartsız hayata geçmesi için dış kaynak arayışımız sürüyor. Bu bağlamda, uluslararası kurum ve kuruluşların yardımına ihtyacımız var. Bu projelere büyük önemle yaklaşmanızı istiyorum” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Tayırbek Sarpaşev ise 5 yıllık kalkınma stratejisinde yer alan 76 projede, ulaşım, tarım, enerji, kara ve demir yolları yapımı, güney ile kuzeyi birbirine bağlayan ek kara yolunun yapımı ve Manas Uluslararası Havaalanını’nı uluslararası bir merkeze dönüştürülmesi ve yeni havaalanların yapımının bulunduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Olga Lavrova da ülkeye son 3 yılda 44 ülke ve 15 uluslararası kurum ve kuruluştan 940 milyon dolar geldiğini ayrıca bu dönem içinde 1 milyar 880 milyon dolarlık 51 anlaşma yapıldığını kaydetti.

Toplantıya bir çok uluslararası kurumun temsilcisinin yanı sıra Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği ve TİKA yetkilileri de katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.