AsyaHaberlerKuzey Amerika

Kırgızistan, askeri hava üssünün kapatılacağını ABD’ye bildirdi

Kırgızistan, askeri hava üssünün kapatılacağını ABD’ye bildirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in, 2001 yılından bu yana faaliyet gösteren ABD askeri hava üssünün kapatılmasını öngören anlaşmayı onaylandığı, karşı tarafı büyükelçi aracılığıyla bilgilendirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev’in daveti üzerine Bakanlık Konutu’na gelen ABD’nin Bişkek Büyükelçisi Panela Spratlen’in, meclis ve Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından ABD Sevkıyat Transit Merkezi’nin kapatılmasını öngören anlaşmanın onaylanarak yürürlüğe girdiği konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

ABD’nin gelecek yıl Afganistan’dan çekilmesinin ardından Bişkek’teki üsse ihtiyaç duymayacağını düşünen Bişkek yönetimi, üssün 11 Temmuz 2014’te kapatılmasını bekliyor.

Atambayev, NATO’nun Afganistan’daki operasyonlarda kullandığı ABD’nin Transit Sevkıyat Merkezi’nin Manas Uluslararası Havaalanı’ndaki faaliyetleri ile ilgili olarak, Kırgızistan ve ABD hükümetleri arasında 22 Haziran 2009’da Bişkek’te imzalanan işbirliği anlaşmasının feshedilmesini öngören anlaşmayı 26 Haziran’da onaylamıştı.

Yerel basında, üssün kapatılıp kapatılmayacağı yönünde çeşitli iddialar ortaya atılırken, iki ülke arasında üssün geleceği konusunda herhangi bir resmi görüşmenin bugüne kadar yapılmadığı biliniyor. Çeşitli temaslar için Bişkek’te bulunan ABD’nin eski Savunma Bakanı Donald Rumsfelsd’in ziyareti dikkati çekerken, ABD’nin Bişkek Büyükelçiliği, eski bakanın kendi adını taşıyan “Rumsfeld Fonu” faaliyetleri için ülkede olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Atambayev, ABD askeri hava üssünün 2014’te sona erecek kira anlaşmasının uzatılmayacağını belirtmişti. Üssün kapatılmasına 2009 yılında karar veren ve daha sonra daha yüksek kirada ABD ile anlaşan ve üssün adının Transit Sevkıyat Merkezi olarak değiştiren Kırgızistan, üssün kira anlaşmasını Haziran 2014 tarihine kadar uzatmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.